מונדיאל 1978 היה אחד הזכורים ביותר בתולדות התחרות לא רק עבור סקוטלנד, שעלתה ל-16 הגמר, אלא גם עבור צופים ניטרליים. זו הייתה מהדורה מרתקת ובלתי צפויה של אירוע הראווה של הכדורגל. יתר על כן, הוא זכור לא פחות בזכות האווירה הייחודית שלו כמו המשחקים המרגשים שלו. הטורניר היה הראשון של ארגנטינה כמארחת והם התאמצו מאוד להפוך אותו לאירוע מיוחד. שער הבעיטה המפורסם של ארצ'י ג'מיל נגד הולנד באותו טורניר הפך לרגע איקוני לא רק עבורו אלא עבור הכדורגל הסקוטי בכלל. היא באה לסמל תקופה שבה סקוטלנד גילתה מחדש את זהותה, הן בתוך ומחוץ לגבולות הנבחרת הלאומית. עם זאת, מה בדיוק הוביל לרנסנס הזה?

הימים האפלים של שנות ה-70

תקופת הדומיננטיות של סקוטלנד בתחילת שנות ה-30 נעצרה בפתאומיות בשנות ה-50. בשארית המאה ה-20, הסקוטים התרגלו להיכשל בטורנירים גדולים. רוב שנות ה-70 היה חסר השראה במיוחד. סקוטלנד לא הצליחה אפילו להעפיל למונדיאל ב-1974 וסבלה מיציאות מוקדמות מביכות גם ביורו 76 וגם ביורו 80. מזלן לא השתפר בהרבה במהלך העשור האחרון של המאה ה-20. סקוטלנד לא הצליחה להעפיל למונדיאל 1990 וגם יצאה מיורו 92. למרות שהיא אירחה את הטורניר האחרון, היא לא הצליחה להתקדם בשלבי הקבוצות. זו הייתה ההופעה הגרועה ביותר של סקוטלנד אי פעם באליפות אירופה. מזלם של הסקוטים השתפר בסוף שנות ה-90. הם עלו בראש קבוצת המוקדמות שלהם למונדיאל 1998 אך לא הצליחו להתקדם בשלבי הקבוצות. סקוטלנד עקבה אחרי זה עם ניצחונות רצופים ביורו 2000, 2004 ו-2008. ובכל זאת, זה הוגן לומר שהסקוטים לא הגיעו לשיאים של שנות ה-30 מאז תחילת המאה ה-20.

שטיין היה המנהל של סקוטלנד בין השנים 1978 ל-1986, ופיקח על הנבחרת בכל אחד מהטורנירים הבאים: אליפות אירופה 1980, מונדיאל 1982, מונדיאל 1986 ואליפות אירופה 1988. הכושר של הסקוטים בטורנירים הגדולים השתפר מאוד תחת סטיין. הם עלו לחצי הגמר ביורו 84, לרבע הגמר במונדיאל 1986 ולחצי הגמר באליפות אירופה 1988. ההישג הגדול ביותר של שטיין כמנג'ר סקוטלנד הגיע בדמות ההעפלה למונדיאל 1986. זה קרה לאחר 12 שנות היעדרות מהתחרות. יתר על כן, הסקוטים נגררו לקבוצה פשוטה יחסית.

ג'וק שטיין ומוקדמות מונדיאל 1977

הצד של שטיין התחיל מצוין את תהליך ההסמכה. הם ניצחו בשני המשחקים הראשונים שלהם, משחק ביתי מול וויילס ומפגש חוץ עם צפון אירלנד. עם הניצחונות הללו תחת החגורה, סקוטלנד הייתה צפויה להעפיל למונדיאל 1978. עם זאת, הסקוטים התקשו בשני המשחקים הבאים שלהם. הסקוטים הועמדו בתיקו מול ישראל בהמפדן פארק. המשמעות היא שהם נאלצו לנצח את המשחק האחרון שלהם בחוץ לוויילס אם הם רוצים להבטיח מקום במונדיאל. זה היה משחק הפוך או שבר עבור סקוטלנד, שנאלצה לשמור על חלום המונדיאל שלה בחיים. עם כובד הציפייה על כתפיהם, הסקוטים נסעו לקרדיף למה שצפוי להיות מפגש צמוד. המארחים עלו ליתרון במהלך המחצית הראשונה, אבל סקוטלנד נלחמה כדי להבטיח תיקו לא סביר. שער השוויון של הסקוטים ברגע האחרון גרם לכך שהם נכנסו למשחק האחרון ביתרון. הם התמודדו עם ישראל בגלזגו עם תיקו מספיק כדי להבטיח את ההעפלה.

סקוטלנד במונדיאל 1978

סקוטלנד התמודדה עם משימת עלייה בסיבוב הראשון של התחרות. הם הוגרלו נגד ברזיל, איטליה וארגנטינה בבית 3 של הסיבוב השני. הסקוטים היו צפויים לסיים בתחתית הקבוצה, אבל הם עלו על הציפיות. הם השוו תיקו עם איטליה וארגנטינה, תוך הפסד דחוק לברזיל. למרות החמצה בקושי של התקדמות מעבר לשלבי הקבוצות, מונדיאל 1978 היה חוויה נהדרת עבור סקוטלנד. הם היו מסוגלים לשחק ללא פחד אבל היו גם מרגשים להפליא. זה היה נכון במיוחד במפגש של הסקוטים עם ארגנטינה. זה היה אחד המשחקים הזכורים ביותר בתולדות המונדיאל. סקוטלנד החזיקה את יריבתה מדרום אמריקה בתיקו 1-1 בזמן מלא. אולם בדקת הסיום קיבלו הסקוטים בעיטה חופשית מחוץ לרחבה. ההחלטה של שטיין לשלוח את הכדור לרחבה תפסה את הארגנטינאים לא מוכנים. הסקוטים קיבלו פנדל לאחר שהמגן הארגנטינאי ניסה בעיטת מספריים בתזמון גרוע.

סיכום

מונדיאל 1978 היה הצלחה גדולה עבור סקוטלנד. זה היה גם טורניר מיוחד בגלל האווירה הייחודית. האוהדים הארגנטינאים התרגשו מאוד וחגגו את ההתקדמות של קבוצתם בצורה מאוד ראוותנית. הם גם הפגינו כבוד רב כלפי יריביהם ומארגני הטורניר. מונדיאל 1978 זכור בזכות הכדורגל הנהדר ששיחקו נבחרות רבות, כולל סקוטלנד, אך גם בזכות האווירה הייחודית בארגנטינה. העלייה של הסקוטים לחצי גמר התחרות סימנה רגע משמעותי בתולדותיהם.