יד האלוהים - מראדונה ומונדיאל

דייגו ארמנדו מראדונה, נולד ב-30 באוקטובר 1960, הוא כדורגלן בדימוס מארגנטינה. הוא נחשב כאחד השחקנים הגדולים בכל הזמנים ומפורסם בזכות כישורי הכדרור, המסירה היצירתית והבקעת שערים שלו. הוא שיחק עם נבחרת ארגנטינה במונדיאל בשנת 1986. עם הופעתו בטורניר, הוא הפך לאייקון של כדורגל וגם היום יש לו מעריצים רבים ברחבי העולם. במאמר זה נלמד עוד על מראדונה ותפקידו במונדיאל שהתקיים במקסיקו.

מה זה בעצם גביע העולם?

גביע העולם של פיפ"א הוא טורניר הנערך כל ארבע שנים בו נבחרות לאומיות מתחרות על זכייה בתואר "אלופי העולם". המונדיאל הראשון נערך בשנת 1930, אך הטורניר נערך כל ארבע שנים מאז שנת 1982. המונדיאל הבא ישוחק בקטאר בשנת 2022. הטורניר מתקיים בשני שלבים: שלב הקבוצות ושלב הנוקאאוט . כל הקבוצות מתחילות את הטורניר בשלב הקבוצות, שם הן מוגרלות לשמונה קבוצות. כל קבוצה מכילה ארבע קבוצות, וכל קבוצה משחקת בשלוש הקבוצות האחרות בקבוצה שלה במתכונת סבב, כלומר כל קבוצה משחקת שלושה משחקים. שתי הנבחרות הטובות ביותר בכל קבוצה מוגרלות זו מול זו במשחק נוקאאוט, החל משמינית הגמר, המורכבת מקשרים דו-רגליים. לאחר שמינית הגמר, הטורניר ממשיך עם רבע גמר, חצי גמר ומשחק אחרון לקביעת המנצח.

תפקידו של דייגו מראדונה במונדיאל 1986

מראדונה מילא תפקיד מרכזי במונדיאל של 1986. עם ארגנטינה הוא זכה בגביע העולם, והוא נבחר לשחקן הטוב בטורניר. במונדיאל זה כבש חמישה שערים, כולל שער מפורסם נגד אנגליה. הוא זכור בזכות תקרית, המכונה "יד האלוהים", שבה נגח את הכדור לשער, ובזכות "שער המאה" שלו נגד האנגלים. ההופעה של מראדונה במונדיאל הייתה יוצאת דופן. אבל הוא גם היה שנוי במחלוקת. הוא הורחק ברבע הגמר מול ברזיל לאחר שבעט שחקן יריב במפשעה. בגמר מול אנגליה הוא נבעט בצלעות, והוא הוחלף לאחר המחצית הראשונה.

תקרית יד האלוהים

המחלוקת הראשונה הייתה במהלך משחק הפתיחה של ארגנטינה מול בריטניה. ארגנטינה הובילה 2-1 כאשר מראדונה העביר את הכדור ביד שמאל לעבר השער. הכדור עבר בין רגליו של השוער הבריטי לשער. השער הותר וארגנטינה ניצחה במשחק 3-1. במהלך מונדיאל 86, הכלל היה שהשופטים יכולים להעניק בעיטת עונשין לקבוצה היריבה אם שחקן השתמש בידו כדי להעביר או לבעוט את הכדור. אם השופט זיהה ששחקן השתמש בידו בכוונה, השופט יוכל לבטל את השער ולפסוק בעיטת עונשין. השקפת השופט על שער "יד האלוהים" של מראדונה נגד אנגליה למרות ששופט המשחק, פאהד אל-ביאה מסעודיה, פסל את השער וקבע בעיטת עונשין, הוא לא זיהה שמרדונה השתמש בידו בכוונה. זה התברר כאשר הוצג שידור חוזר בהילוך איטי בטלוויזיה. בשידור החוזר הזה בהילוך איטי, היה ברור שהכדור נגעה תחילה בידו השמאלית של מראדונה לפני שרגל ימין בעטה את הכדור לשער. הדבר הנכון היה שהשופט יבטל את השער ויפסוק בעיטת עונשין. אבל השופט לא עשה זאת. הוא שמר על השער ואפשר למשחק להימשך. כללי המשחק, כפי שיושמו אז, אפשרו לשופט לבטל שער רק כאשר זיהה ששחקן השתמש בידו בכוונה.

מראדונה 'יד אלוהים' שער מונדיאל 1986 הסבר

מראדונה אחרי גביע העולם

אחרי גביע העולם, מראדונה ספג ביקורת קשה. אבל הוא נשאר שחקן מצוין. הוא הוביל את ארגנטינה לזכייה באליפות דרום אמריקה. בשנה שלאחר מכן הוא נפצע ולא יכול היה לשחק, אבל הוא היה חלק מהנבחרת שזכתה בגביע העולם באיטליה. הוא נפצע שוב לפני מונדיאל 1994 ונאלץ להחמיץ את הטורניר. הוא פרש מכדורגל מקצועני ב-1997. הוא ספג ביקורת על התמכרותו לסמים ואורח חייו הגרוע, אבל הוא נבחר לאחד מ-100 שחקני הכדורגל הטובים בכל הזמנים.

מילים אחרונות

מראדונה היה שחקן נהדר, אבל הוא לא שיחק הוגן. השער הראשון השנוי במחלוקת הותר מכיוון שהשופט לא היה בטוח אם הכדור נגעה בידו של מראדונה או לא. בשער השני לא היה ספק. מראדונה השתמש בכוונה בידו כדי להכות את הכדור לשער, אך השופט הרשה לשער. המשמעות היא שמראדונה ניצל את השיפוט הנוח במונדיאל. הוא היה שחקן גדול, אבל הוא לא היה ספורטאי טוב. הוא בגד בגביע העולם בכך שלא שיחק הוגן, והוא נשאר דמות שנויה במחלוקת בהיסטוריה של הכדורגל.