ז'אירזיניו היה מיוחד מאוד במקסיקו 1970

מונדיאל 1970 נערך במקסיקו. הטורניר היה אחד המרהיבים בהיסטוריה וגם השנוי במחלוקת. ז'אירזיניו, שחקן כנף דינמי, מילא תפקיד מפתח בזכייתה השלישית של ברזיל בגביע העולם בזכות הופעותיו המבריקות שהובילו לשני שערים. בגיל 21 בלבד, הוא הרשים את כולם עם הקצב, הטכניקה וכישורי הכדרור שלו. הוא כבש ארבע פעמים בשישה משחקים במהלך אותה תחרות, והפך לשם דבר ברחבי העולם וגם לגיבור קאלט עבור אוהדי כדורגל ברזיל. בואו נסתכל מקרוב על הקריירה המרשימה של אחד מהשלישיה הפנטסטית מהקבוצה ההיא ז'אירזיניו.

עלייתו של ז'אירזיניו לככב במונדיאל

ז'אירזיניו ערך את הופעת הבכורה הבינלאומית שלו בגיל 19 בלבד ב-1966 מול אנגליה במשחקי הרצון הטוב שנערכו בארצות הברית. הוא שיחק תפקיד מפתח בניצחון של ברזיל במהלך אותו משחק ידידות. לאחר מכן, הוא הפך לשחקן פתיחה קבוע של הסלסאו וכבש את שערו הראשון במשחק הגמר מול בולגריה במונדיאל 1966. עם זאת, ברזיל סיימה כסגנית האלופה באותו טורניר לאחר שהובסה בדו קרב פנדלים על ידי אנגליה. ז'אירזיניו היה שחקן פתיחה בלתי מעורער לאורך קמפיין מוקדמות מונדיאל 1970 וכבש שני שערים במהלך המשחקים הללו. בשלב הבתים במונדיאל הוא כבש שער מכריע מול צ'כוסלובקיה שהבטיח את עלייתה של ברזיל לשלב הנוקאאוט. הוא גם היה אחד הגיבורים במשחק הגמר מול איטליה כשהבקיע שני שערים כדי לעזור לברזיל לזכות בטורניר. ז'אירזיניו היה שוב איום מתמיד במהלך הטורניר כשהצליח לכבוש שישה שערים בסך הכל.

סקירה קצרה של הקריירה שלו לפני 1970

הופעת הבכורה הבינלאומית של ז'אירזיניו הגיעה ב-1966, והוא ישחק תפקיד בניצחונות של ברזיל בגביע העולם בשנה הבאה וב-1970. הוא היה השחקן הצעיר ביותר בנבחרת ב-1966 והיחיד שנולד בשנות ה-40. הוא כבש שבעה שערים ב-12 ההופעות הבינלאומיות הראשונות שלו (כולם במשחקי ידידות), כולל שלושער בניצחון 8-0 על הפיליפינים ב-1967. הוא היה חלק מנבחרת ברזיל באולימפיאדת 1968 במקסיקו סיטי, שם כבש שער בדקה ה-19 בניצחון 2-0 על יוגוסלביה בגמר. ז'אירזיניו היה חבר בנבחרת ברזיל שזכתה במונדיאל 1970. הוא כבש שני שערים בטורניר, כולל אחד בגמר מול איטליה.

מונדיאל מקסיקו 1970

מונדיאל 1970 נערך במקסיקו. הטורניר היה אחד המרהיבים בהיסטוריה וגם השנוי במחלוקת. האומה המארחת ספגה ביקורת רבה על השיפוט המוטה במהלך כל התחרות ומומחי כדורגל רבים טוענים שהנבחרת מברזיל הייתה צריכה להיות מוכתרת לאלופת העולם. ההרכב הפותח של ברזיל במהלך אותו טורניר כלל את השלישייה הפנטסטית של ז'אירזיניו, ריבלינו וקרלוס אלברטו; אחת מהשלישיות הכי מדהימות בתולדות הכדורגל. ז'אירזיניו, שחקן כנף דינמי, מילא תפקיד מפתח בניצחון של ברזיל כשהבקיע שני שערים כדי לעזור לקבוצה לזכות בגביע. הוא גם היה אחד השחקנים הפוריים ביותר במהלך התחרות ההיא כשהצליח להבקיע שישה שערים בשישה משחקים.

ז'אירזיניו אחרי המונדיאל

לאחר מונדיאל 1970, ז'אירז'יניו נשאר שחקן הפתיחה של הסלסאו למשך שארית הקריירה הבינלאומית שלו. הוא היה אחד השחקנים החשובים בנבחרת באותה תקופה ושיחק תפקיד מכריע בזכייה של ברזיל בתארי הקופה אמריקה ב-1973 וב-1979. הוא זכור גם כשכבש שער דרמטי נגד פרו בתום ההארכה שעזרה לברזיל לזכות בקופה אמריקה ב-1979. לאחר שבילה 12 שנים עם הסלסאו, ז'אירזיניו סיים את הקריירה הבינלאומית שלו ב-1980. בנוסף להישגיו עם נבחרת ברזיל, ז'אירזיניו זכה בשלוש תארי ליגת המדינה של סאו פאולו, שלוש תארי ליגת המדינה של ריו דה ז'נרו, שתי תארי גביע ברזיל, ו תואר טורנייו ריו-סאו פאולו אחד ברמת המועדון.

מילים אחרונות

ז'אירזיניו היה אחד מכוכבי נבחרת ברזיל שזכתה במונדיאל 1970. הוא היה החבר הצעיר ביותר בנבחרת והיה השחקן היחיד ב-11 הפותחים שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה. הוא היה אחד הכובשים הפוריים בטורניר, כבש שישה שערים בשישה משחקים. לאחר המונדיאל, הוא נשאר שחקן פתיחה בנבחרת ברזיל למשך שארית הקריירה שלו וזכה בשני תארים נוספים בקופה אמריקה. ז'אירזיניו היה חבר מפתח בסגל הברזילאי של 1970, שנחשב באופן נרחב לאחת הקבוצות הטובות ביותר אי פעם. הוא גם זכור כאחד השחקנים החשובים בקבוצה הזו בזכות ההופעות המצוינות שלו.