המונדיאל לפני מלחמת העולם השנייה

כשאתה שומע את המילים "כדורגל" ו"מונדיאל", אתה בוודאי חושב על האירוע הארבע שנתי שמתקיים כל ארבע שנים מאז 1930. אבל היה גם מונדיאל לפני מלחמת העולם השנייה. זה פשוט היה שונה מאוד מיורשו כמעט מכל בחינה. זה היה טורניר הרבה יותר קטן, עם 13 קבוצות בלבד וללא תהליך מוקדמות. כמו כן, הוא התרחש בתקופת שלום, ביוני ויולי במקום ביוני ויולי של השנה שלאחר מכן כפי שהיא כיום הנורמה, מה שאומר שהוא שוחק כולו באצטדיונים אירופיים ולא בשטח ניטרלי (מה שכמעט בוודאות חסך מאיתנו כל פעולות של מלחמה במהלך משחקים). אולי הכי חשוב מכל, לא היו שופטים גלויים על מסכי הטלוויזיה שכן כל המשחקים הסתיימו עם חוליגניזם או תיאוריית קונספירציה שתוכננו מראש כדי למנוע מבוכה. המשך לקרוא למידע נוסף על הטורניר המדהים הזה...

פיפ"א והמונדיאל לפני מלחמת העולם השנייה

פיפ"א, הגוף השולט בעולם בכדורגל, נוסדה בפריז בשנת 1904. המונדיאל הראשון התקיים באורוגוואי, דרום אמריקה, בשנת 1930, כאשר האומה המארחת ניצחה את ארגנטינה 4-2 בגמר. הטורניר נוצר על ידי מנהל הכדורגל האורוגוואי ושחקן העבר, ד"ר אוטורינו בארסי. במשך השנים הבאות, הטורניר נערך כל ארבע שנים. זה לא היה נדיר אז שטורנירי כדורגל נקבעו סביב המשחקים האולימפיים. גביע העולם נערך באיטליה ב-1934, בצרפת ב-1938 וברזיל ב-1950.

1930: המונדיאל הראשון אי פעם

המונדיאל הראשון אי פעם כלל 13 נבחרות. לבחירת הקבוצות הללו, נקבעה סדרה של סיבובי מוקדמות. הקבוצות חולקו לשתי קבוצות שכל אחת מהן מונה ארבע קבוצות. שתי הקבוצות הראשונות מכל קבוצה העפילו לשלב הבא. ארבע הקבוצות האחרונות נבחרו בסופו של דבר על ידי שילוב של הצבעה של חברי פיפ"א והגרלה. אורוגוואי הייתה הנבחרת היחידה שהופיעה בכל שלושת המונדיאלים שנערכו לפני מלחמת העולם השנייה. השתיים האחרות היו איטליה ושוודיה. המשחק הראשון אי פעם בטורניר יצא לדרך בריו דה ז'נרו, ברזיל, כאשר ברזיל המארחת ניצחה את מקסיקו 3-2. המשחק השני נערך בסאו פאולו. אורוגוואי ניצחה את ספרד 1-0.

1934: מונדיאל באירופה בזמן שלום

המונדיאל השני אי פעם התקיים באיטליה בשנת 1934. זה היה הטורניר היחיד מבין שלושתם שנערך באירופה בזמן שלום. הגמר נערך ברומא באצטדיון נאציונלה PNF. במשחק חוזר של הגמר הראשון אי פעם, ברזיל פגשה את אורוגוואי במשחק שהיה הרבה פחות דרמטי מהמשחק הראשון. אורוגוואי ניצחה את המשחק 2-1. המחלוקת האמיתית היחידה שאפפה את מונדיאל 1934 הייתה העובדה שהאומה המארחת הוגרלה בסיבוב הראשון, בעוד שכל שאר המדינות המתחרות היו צריכות להעפיל. הסכמה רחבה שחברי פיפ"א השתמשו בהשפעתם כדי להכניס את איטליה לטורניר. בטורניר זכתה איטליה, שניצחה בגמר את צ'כוסלובקיה 2–1. המארחים האיטלקיים נאלצו להתגבר על מאבק הרקולאני (כולל ניצחון 9-1 על ארצות הברית) כדי לשרוד את שלב הבתים.

1938: המונדיאל האחרון לפני מלחמת העולם השנייה

המונדיאל השלישי והאחרון לפני מלחמת העולם השנייה נערך בצרפת בשנת 1938. המארחים הוגרלו מול השוויצרים בסיבוב הראשון. המשחק נערך באצטדיון בפריז שהיה נטוש מאז המלחמה הגדולה. דממה מוזרה השתרפה על הקהל כששתי הקבוצות התייצבו בשורה על המגרש, אך עד מהרה הופרה על ידי קולות הגרזנים כשהאצטדיון נהרס באיטיות. השוויצרים ניצחו את המשחק 2-1. זה היה המונדיאל האחרון ששיחק לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. על פי השמועות, האומה המארחת הייתה מוכרזת כמנצחת בטורניר, לולא העובדה שנבחרת צרפת הודחה בסיבוב הראשון.

סיכום

גביע העולם לפני מלחמת העולם השנייה היה יותר כמו טורניר ידידותי מאשר התחרות העזה שאנו רגילים אליה היום. עד לטורניר 1938, זה היה יותר כמו תחרות ידידותית בין מדינות אירופה. אופן בחירת הקבוצות היה שונה מאוד מאיך שהטורניר מתנהל היום. הטורניר שוחק כולו באירופה, והיה רק טורניר אחד ולא מחזור ארבע השנים שנעשה בו שימוש מאז שנות ה-50. הטורניר נשלט על ידי ברזיל, והוא נערך לעתים קרובות בדרום אמריקה מסיבה זו. הטורניר הופסק בעקבות פרוץ מלחמת העולם השנייה, והכדורגל הושעה באירופה במהלך המלחמה. כאשר הטורניר נערך שוב לאחר המלחמה, זה היה בתקופה שבה מדינות רבות עדיין היו בבנייה מחדש, ולכן הוחלט לסובב את הטורניר לאזורים שונים בעולם.