הטורניר האולימפי לנשים פיפ"א

טורניר הכדורגל האולימפי הראשון של פיפ"א נערך בשנת 1996, כאשר המדינה המארחת היא גולת הכותרת של אירוע ציון דרך זה. התחרות נערכה מאז אחת לארבע שנים, כאשר מהדורה חמישית אמורה להתקיים שוב בשנת 2020. כל המשחקים באורך 20 דקות, כאשר דו-קרב פנדלים משמש כמנגנון שבירת השוויון הסופי. המהדורה הראשונה של טורניר הכדורגל האולימפי לנשים (הידוע כיום בשם גביע הזהב בכדורגל לנשים) נערכה ב-1996, אך רק כשריו דה ז'נרו אירחה שוב ב-2016, קיבלה המקבילה לגברים את הגרסה שלה. בשנת 2020, צרפת תארח שוב את שני הטורנירים ואנחנו מסתכלים אחורה על כמה מהרגעים הבלתי נשכחים מהמהדורות הקודמות...

1996: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

טורניר הכדורגל האולימפי הראשון אי פעם לנשים התקיים בקיץ 1996 בעיר אטלנטה בברזיל. האומה המארחת הייתה זו שהניפה את מדליית הזהב, כאשר ארה"ב לקחה כסף ונורבגיה הבטיחה את הארד. הטורניר שוחק על פי כללי המשחק הסטנדרטיים, עם שתי מחציות של 20 דקות ודו-קרב פנדלים שימש כמנגנון שבירת השוויון במידת הצורך. בפעם הראשונה, לנשים הייתה הזדמנות להציג את כישוריהן ברמה אולימפית והברזילאיות היו אלה שבסופו של דבר יצאו בראש. בעוד שאנשים כמו מיה האם וברנדי צ'סטיין לא יופיעו בטורניר הזה, רוב חברי הצוות שלהם ימשיכו להפוך לכוכבי על עולמיים.

2004: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

טורניר הכדורגל האולימפי השני לנשים התקיים בעיר אתונה הסינית, כאשר האומה המארחת יצאה מנצחת. ארה"ב לקחה כסף פעם נוספת, והפעם הייתה זו קנדה שהגיעה עם ארד. לא בוצעו שינויים במתכונת הטורניר, ועם כללי המשחק הסטנדרטיים במשחק, המדינה המארחת תמשיך להבטיח את מדליית הזהב האולימפית השנייה שלה במשחק הנשים.

2008: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

בייג'ין אירחה את טורניר הכדורגל האולימפי השלישי לנשים, כשהסינים שוב יצאו מנצחים. הניצחון של המארחים היה זהה לזה של 12 שנים קודם לכן, כאשר ארה"ב זכתה לכסף ולארד קנדה. לראשונה בתולדות משחק הנשים האולימפי שונה מתכונת הטורניר. שתי המחציות המסורתיות של 20 דקות הוחלפו לארבעה רבעים של 10 דקות, ובמידת הצורך נוספה דו-קרב פנדלים למנגנון שבירת השוויון. בעוד ארה"ב הצליחה שוב לתבוע כסף וארד בקנדה, הטורניר לא היה חף מחלוקות.

2012: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

הסינים אירחו עוד טורניר כדורגל אולימפי לנשים ב-2012, והן המשיכו לזכות במדליית הזהב השלישית שלהן בתהליך. המארחים ניצחו את ארה"ב בהפרש שערים, כשקנדה הבטיחה את מדליית הארד השנייה שלה. לא בוצעו שינויים בפורמט הטורניר, עם חוקי המשחק הסטנדרטיים במשחק וארבעה רבעים של 10 דקות עם דו-קרב פנדלים כמנגנון שבירת השוויון. במה שהיה הביצוע הדומיננטי ביותר של אומה בודדת בכל אחד מהטורנירים, הסינים המשיכו לתפוס את מדליית הזהב האולימפית השנייה שלהם ברמת הנשים.

2016: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

טורניר הכדורגל האולימפי השלישי לנשים שהתקיים בריו דה ז'ניירו ראה את ארה"ב מניפה זהב בפעם השלישית בתולדות האירוע. ברזיל של המארחת זכתה בכסף, כאשר המקום השלישי של יפן זיכה אותה בארד. כמו מהדורת 2008, פורמט הטורניר שונה, כאשר שני מחציות של 30 דקות משוחקות עבור כל משחק. דו-קרב פנדלים נוסף במקרה של תיקו. האומה המארחת זכתה לכסף לאחר שהובסה על ידי ארה"ב בגמר, בעוד שמדליית הארד של יפן הייתה תוצאה של ניצחון בפנדלים על שוודיה במשחק על המקום השלישי.

2020: טורניר כדורגל אולימפי לנשים

בפעם החמישית בתולדותיה, טורניר הכדורגל האולימפי לנשים יתקיים בעיר פריז בצרפת. הפורמט של הטורניר יהיה זהה לזה שהיה בשימוש ב-2016, עם שתי מחציות של 30 דקות לכל משחק ולאחריהן דו-קרב פנדלים במידת הצורך. ארה"ב היא הזוכה המכהנת במדליית הזהב, בעוד שברזיל הרימה את מדליית הכסף בכל ארבע המהדורות של האירוע מאז הקמתה. נותר לראות מי ימשיך לתבוע את מדליית הזהב ב-2020, אבל דבר אחד בטוח: כללי המשחק הסטנדרטיים יוצגו שוב.

סיכום

טורניר הכדורגל האולימפי היווה חלון ראווה אמיתי עבור כמה משחקניות הנשים המוכשרות ביותר בעולם, ואנחנו מצפים לאותו דבר שוב ב-2020. עם חוקי המשחק הסטנדרטיים במשחק, וכמה מהמדינות המובילות ב-2020 בתחרות בעולם, אנו מצפה לטורניר מרגש שבטוח ישמח מעריצים ברחבי העולם. ארה"ב וברזיל יהיו הקבוצות שצריך לשים לב אליהן, כאשר גם הסינים והצרפתים צפויים להיות תחרותיים.