איטליה - גמר גביע העולם של צ'כוסלובקיה 1934

גמר המונדיאל הראשון נערך בין איטליה לצ'כוסלובקיה במארסיי ב-10 ביוני 1934. המשחק הסתיים ב-2-1 לאיטלקים לאחר גמר מותח. זה היה הראשון מבין שני משחקי הגמר של המונדיאל שלא היו מעורבים בו אנגליה או גרמניה (השני הוא ברזיל נגד שוודיה ב-1958). צ'כוסלובקיה הייתה בלתי מנוצחת עד למשחק חצי הגמר שלה מול אוסטריה אך הובסה 3-1 על ידי המארחים. הקשר הצ'כי רודולף סטץ הפך לשחקן הראשון שהורחק במשחק גביע העולם בגלל כדור יד מכוון. זה היה הראשון מבין שני מונדיאלים בלבד שלא היו מעורבים בו אנגליה או גרמניה. 10,000 איש צפו בגמר באצטדיון אולימפיק דה מרסיי.

רקע כללי

המונדיאל הראשון נערך באורוגוואי ב-1930 עם 13 נבחרות בלבד. אורוגוואי הפכה לאלופת העולם הראשונה אי פעם עם ניצחון 4-2 בגמר מול המארחת אורוגוואי. במונדיאל הבא ב-1934 עלה מספר המדינות המתחרות ל-16 כאשר איטליה ואוסטריה העפילו לראשונה. גם ספרד וגם הונגריה סירבו לקחת חלק בגלל מחלוקת לגבי אופן חלוקת ההכנסות מהתחרות. שוב הטורניר נערך באורוגוואי אך הפעם הורחב כך שיימשך חודש שלם. ההחלטה לקיים את המונדיאל באירופה התקבלה ב-1932 ומלחמת אזרחים בספרד, חוסר היציבות הפוליטית במרכז אירופה והמצב הכלכלי בעולם, בכלל, גרמו לכך שהמדינה המארחת הוחלפה לאיטליה. האיטלקים לא הצליחו להעפיל למונדיאל הקודם אבל הגיעו לשלוט בשלוש המהדורות הבאות של הטורניר.

צ'כוסלובקיה

לצ'כוסלובקיה היה אחד השיאים המרשימים ביותר בשנים הראשונות של המונדיאל. בטורניר 1930, הם הפכו לנבחרת הראשונה שזוכה במשחק גביע העולם מחוץ ליבשת משלהם, כשהיא מנצחת את ארצות הברית 7-1, לפני שהפסידה 3-2 לאורוגוואי בחצי הגמר. אבל הם לא הצליחו להעפיל לגמר 1934 והחלו לבנות מחדש את קבוצתם בזמן לטורניר 1938. באותה תחרות הגיעו הצ'כים לגמר בו הפסידו לאיטליה, אך הנבחרת נחלשה משמעותית בעקבות החלטתם של שחקנים רבים לערוק למדינת סלובקיה החדשה שהוקמה לאחר תום מלחמת העולם השנייה. הצ'כים לא הצליחו להעפיל למונדיאל 1950 - הפעם הראשונה שהם לא הצליחו להופיע בגמר מאז 1930 ויעברו עוד 20 שנה עד שישחקו בטורניר נוסף.

המשחק

המשחק נערך באווירה מתוחה באצטדיון אולימפיק דה מרסיי. מזג האוויר היה גרוע לאורך כל הטורניר והגשם שירד ביום הגמר הפך את התנאים למאתגרים במיוחד. הצ'כוסלובקים היו פייבוריטים לניצחון במשחק, אבל הם בוטלו משער של ריימונדי אחרי שמונה דקות בלבד. הצ'כים השוו במחצית השנייה עם שער עצמי של ג'וזפה סקפידי. בדקות הגוועות של הגמר, ראימונדי ירה בכדור ארוך ממרחק של 35 מטרים שניצח את השוער הצ'כי והעניק לאיטליה את הניצחון הראשון שלה במונדיאל. לאחר המשחק צוטט השוער האיטלקי האגדי ג'וזפה "PEPE" בלילה כאומר: "ניצחנו, אבל לא כבשנו".

התוצאות

הניצחון האיטלקי התקבל בהתלהבות רבה באיטליה ואלפי אוהדים זרמו לרחובות כדי לחגוג ניצחון שנראה כניצחון למשטר הפשיסטי המתהווה במדינה. המשחק מצוטט לעתים קרובות כדוגמה לפוליטיזציה הגוברת של הכדורגל בשנות ה-30 עם עליית המשטר הפשיסטי באיטליה. לפני המשחק, הדיקטטור האיטלקי בניטו מוסוליני ערך פגישה עם השחקנים האיטלקים בה עודד אותם לצאת ולנצח את המשחק עבור איטליה. הניצחון היה גם משמעותי מאוד לעתיד הכדורגל האיטלקי, שכן זו הייתה הפעם הראשונה שקבוצות אנגליות הודחו בסיבובים המוקדמים של המונדיאל. ההצלחה של איטליה במונדיאל, אחריה זו של ברזיל ב-1958 וארגנטינה ב-1978, גרמה לכך שמ-1982 ואילך, רק נבחרת אחת זכתה בגביע העולם, מה שמצביע על הכוח העולה של הכדורגל הדרום אירופי.

סיכום

המונדיאל הראשון היה הטורניר הבינלאומי היוקרתי ביותר שנערך בשנות ה-30 והיה צעד משמעותי בהתפתחות הכדורגל הבינלאומי. למרות הנימה הפוליטית סביב ההחלטה לקיים את הטורניר באיטליה, הטורניר נחל הצלחה גדולה על המגרש ומחוצה לו. גם במונדיאל 1934 התבססו כמה מסורות שעדיין עוקבות אחריהם בטורנירי גביע העולם כיום. הקמע הראשון היה תרנגול ששימש במהלך הטורניר באורוגוואי. הקמע שימש לקידום אכילת ביצים, שהיו חלק עיקרי בתזונה של העם האורוגוואי. התוכנית המודפסת הראשונה של הטורניר שימשה במשחק הגמר, בעוד שברזיל הפכה למדינה הראשונה שזוכה בשלושה גביעי עולם רצופים, כאשר זכתה ב-1958, 1962 ו-1966.