גביע העולם והפנינה השחורה - פלה

כשאנשים מדברים על כדורגל או כדורגל, השם הראשון שעולה בדעתם עבור רבים הוא פלה. החלוץ הברזילאי האגדי היה אחד הכוכבים הגדולים בספורט משנות ה-60 ועד פרישתו בתחילת שנות ה-80. הכישורים המהפנטים של פלה עם הכדור והמהירות הנפיצה הפכו אותו לאייקון ולאגדה בימי המשחק שלו. הוא מכונה לעתים קרובות "המלך" ו"הפנינה השחורה" בגלל הקצב החשמלי שלו והיכולת שלו לכדרר על פני מגינים כאילו לא היו שם. לכל מי שלא יודע, גביע העולם של פיפ"א הוא אחד מאירועי הספורט הגדולים בעולם. הוא מתקיים כל ארבע שנים וכולל נבחרות לאומיות מכל היבשות.

היסטוריה של מונדיאל פיפ"א

גביע העולם הוא אירוע הספורט הפופולרי ביותר על פני כדור הארץ. זהו אירוע מרובע שנתי שמתארח על ידי אומה אחרת בכל פעם. האנשים שמשתתפים הם קבוצות הכדורגל הלאומיות של מדינות שונות. האירוע מתקיים כל ארבע שנים, אך לכלל זה היו חריגים. הטורניר הוא אירוע הספורט הנצפה ביותר בעולם, שובר כל מיני שיאי צפייה, ומכניס מיליארדי דולרים בהכנסות. הכל התחיל ב-1930 כשקבוצה של פקידי כדורגל מאירופה החליטה שזה יהיה רעיון טוב לקיים תחרות כדורגל בינלאומית שבה הקבוצות הטובות ביותר מאזורים שונים יוכלו להיפגש במקום אחד. המונדיאל הראשון אי פעם התארח באורוגוואי וכלל 13 נבחרות. אורוגוואי זכתה בתואר המונדיאל הראשון אי פעם, וניצחה את ארגנטינה 4-2 בגמר. מאז, הטורניר התרחב והציג עוד קבוצות. לאחר מלחמת העולם השנייה, הטורניר נערך כל שנתיים, אך כעת הוא מתקיים כל ארבע שנים בהתאם להחלטה שהתקבלה על ידי מנהלת פיפ"א. האומה המארחת למונדיאל נבחרת באמצעות תהליך הגשת הצעות. התהליך היה שנוי במחלוקת לעיתים, כאשר האשמות על שחיתות ושוחד עולות לעתים קרובות למדי. את המהדורה הבאה של המונדיאל תתארח קטאר.

למה פלה חשוב למונדיאל?

כאשר התקיים משחק ברזיל נגד איטליה במונדיאל 1958, כל העולם התכוונן. הם רצו לראות שתיים מהנבחרות הטובות בעולם הולכים ראש בראש כדי להחליט מי תוכתר לאלופה. זו תהיה הפעם הראשונה שבה ברזיל ואיטליה יתמודדו זו מול זו במונדיאל, והיא תכלול גם שניים מהשמות הגדולים בספורט באותה תקופה, פלה וגארינצ'ה. גארינצ'ה היה שחקן כנף ששיחק בברזיל, בעוד פלה היה חלוץ בברזיל. באופן אירוני, מונדיאל 1958 היה הפעם הראשונה שבה העולם יזכה לראות את פלה בפעולה. וילד, האם הוא הראה לעולם ממה הוא עשוי! במשחק הראשון של הטורניר, פלה שיחק נגד קבוצה בשם האיחוד וידה מבוליביה. בסופו של דבר הוא כבש שלושער, שהיה אז הישג נדיר. לאחר מכן הוא המשיך להבקיע שער מול ארגנטינה בחצי הגמר ושער נוסף בגמר מול שבדיה.

מה היה תפקידו של פלה במונדיאל?

התפקיד החשוב ביותר של פלה במונדיאל היה ההופעה שלו. הוא כבש 6 שערים ב-6 משחקים וזכה בכדור הזהב כשחקן הטוב ביותר בטורניר. זו הייתה הפעם השנייה שברזיל זכתה במונדיאל לאחר שזכתה ב-1950. במונדיאל 1974, פלה היה כעת בן 35 והרוב ציפו שיהיה לו טורניר שקט. עם זאת, הוא כבש 4 שערים ב-6 משחקים, כולל שער ברבע הגמר מול ארגנטינה. ברזיל עלתה לגמר בו ניצחה את הולנד, שהייתה האלופה בהגנה. פלה כבש שער נוסף בגמר מול מערב גרמניה, שהיה השער ה-12 והאחרון שלו במונדיאל.

כמה פעמים הוביל פלה את ארצו לניצחון?

פלה שיחק בארבעה גביעי עולם עבור ברזיל, והם ניצחו בארבעה. יחד עם גארינצ'ה, הוא היה חלק מנבחרת ברזיל האגדית של 1958, 1962 ו-1970. הוא השחקן היחיד שכבש אי פעם בשלושה גביעי עולם רצופים. ב-1958 אירחה ברזיל את גביע העולם, ופלה היה רק בן 17. הוא כבש 6 שערים ב-6 משחקים, וברזיל זכתה בטורניר, תואר המונדיאל הראשון שלה אי פעם. ב-1962, ברזיל זכתה פעם נוספת בגביע העולם. פלה כבש 10 שערים ב-10 משחקים, וגם ברזיל נקמה בהונגריה. ב-1970 אירחה ברזיל את גביע העולם. פלה היה עכשיו בן 30, אבל הוא עדיין הצליח להבקיע 5 שערים ב-6 משחקים.

מילים אחרונות

פלה היה אחד משחקני הכדורגל הטובים בעולם והשם הגדול ביותר בכדורגל הברזילאי. הוא שלט בספורט בחלק הטוב ביותר של עשור והותיר אחריו מורשת שתחיה עוד שנים רבות. הופעותיו במונדיאל הותירו חותם בל יימחה בהיסטוריה של הטורניר, והוא אחד מגדולי הכדורגלנים בכל הזמנים. מונדיאל פיפ"א הוא אירוע הספורט הפופולרי ביותר על פני כדור הארץ.