איך הגיעה קטאר לארח את גביע העולם?

עבור רבים, הסיכוי של מונדיאל 2022 שיתקיים בחום הלוהט של הקיץ בקטאר נראה כמו מתכון פוטנציאלי לאסון. איך מדינה כל כך לוהטת יכולה להתמודד עם אירוח אירוע הכדורגל הגדול ביותר על פני כדור הארץ? התשובה היא - הם לא עשו זאת. ההחלטה להעניק לקטאר את המונדיאל זכתה בזמנו לביקורת חריפה ומאז נתפסה בהרחבה כשנויה במחלוקת. היו טענות לשחיתות וחששות לגבי ניצול עובדים שבונים אצטדיונים לאירוע. עוד לפני כן, היו דגלים אדומים על העלאתו שם. אז איך זה קרה? המשך לקרוא כדי לגלות עוד...

מי מחליט היכן יתקיים המונדיאל?

כפי שקראתם, הענקת מונדיאל 2022 לקטאר הייתה שנויה במחלוקת. אבל איך זה קרה? מדוע הגוף המנהל של פיפ"א בחר בקטאר על פני מדינות מתחרות כמו ארה"ב, אוסטרליה, דרום קוריאה ויפן (שארחו את המונדיאל בעבר)? תהליך בחירת האומה המארחת עטוף בסודיות, אך האתר של פיפ"א עצמו מגלה שיש כמה קריטריונים מרכזיים:

- זמינות תאריכי האצטדיון - התשתית של האומה המארחת

- העלויות הכלליות של אירוח המונדיאל

- עוצמת ההצעה של האומה המגישה את הבקשה הוועדה המנהלת של פיפ"א המורכבת מסדרה של חברים כדורגלנים ולא כדורגלנים מתכנסת מדי שנה כדי לדון אם להעביר את אירוח המונדיאל לאומה אחרת. ההחלטה ב-2022 התקבלה עוד ב-2010, כאשר קטאר העבירה את ארה"ב באופן שנוי במחלוקת לזכויות אירוח.

הצעתה של קטאר לארח את גביע העולם

אז איך קטאר בכלל הגיעה למצב שבו היא הייתה בהתמודדות לאירוח מונדיאל 2022? קטאר תמיד הייתה בחירה שנויה במחלוקת לארח את הטורניר. עוד בשנת 2010, ההצעה של המדינה לשאט נפשם של אנשים רבים נקנתה לכאורה על ידי פיפ"א. על פי דיווח של Mail on Sunday, נשיא פיפ"א דאז, ספ בלאטר, "הבטיח" את הטורניר לארה"ב. אבל בלאטר שינה את דעתו לאחר שהקטרים הציעו לו 'מתנה' משתלמת של 100 מיליון דולר. באותה שנה, הזכייה של קטאר ספגה גם האשמות בשחיתות וקניית קולות. פיפ"א נאלצה לחקור לאחר שדווח כי ההצעה של אוסטרליה הפסידה מכיוון שחברי ההצבעה חשו שתנאי מזג האוויר באוסטרליה במהלך המונדיאל יהיו "בלתי ניתנים למשחק" בגלל טמפרטורות קיצוניות.

מדוע נבחרה קטאר לארח את גביע העולם?

אז, בהתחשב בהצעה של קטאר למונדיאל הייתה שקועה במחלוקת מההתחלה, איך הם אי פעם הצליחו לעלות אותה על הקרקע מלכתחילה? כפי שדיברנו, ההחלטה של פיפ"א להעניק את מונדיאל 2022 לקטאר הייתה שנויה במחלוקת. הדעה הרווחת היא שהחום הקיצוני של קטאר שיחק תפקיד מפתח בהצעת הזכייה שלהם ושפיפ"א דאגה להעניק את הטורניר למדינה בחצי הכדור הצפוני. הם כנראה חששו שתאריכי הטורנירים בחצי הכדור הצפוני יתנגשו עם אירועי ספורט גדולים אחרים וכי חום הקיץ העז בחצי הכדור הצפוני לא יאפשר לאוהדים להשתתף במשחקים באופן אישי.

פיפ"א מגיבה

פיפ"א הגיבה לדיווח בהכרזה על משטר פיקוח "קפדני יותר" לקטאר לקראת אירוח מונדיאל 2022. אבל עלתה טענה רחבה שפיפ"א יכלה לעשות יותר ושהארגון העלים עין מניצול העובדים בקטאר. במקום להיות בעיה שהתעוררה רק בשנים האחרונות, יש חששות מהמצב כבר זמן מה. בשנת 2016, ארגון איגודי הסחר הבינלאומי (ITUC) דיווח כי לפחות 4,000 עובדים בקטאר מתו בין 2010 ל-2016.

מה הלאה?

אז, עם כל כך הרבה מחלוקות סביב אירוח מונדיאל 2022 של קטאר, מה הלאה? יש קמפיין הולך וגדל להעברת טורניר 2022 למדינה אחרת, כאשר ארה"ב ואוסטרליה מופיעות כחלופות פוטנציאליות. עם זאת, זה נתקל בהתנגדות מצד רבים בעולם הכדורגל שרוצים שקטאר תיאלץ להתמודד עם בעיותיה ולארח את הטורניר כמתוכנן. דו"ח שפורסם בינואר 2019 על ידי פאנל בלתי תלוי שמונה במיוחד בראשות עורך דין לזכויות אדם ופרופסור בהרווארד ג'ון RR בולטון מצא עדויות מועטות לביצוע פסול וקרא להמשיך את הטורניר בקטאר. השנים הקרובות יהיו אלו שיש לעקוב אחריהם מקרוב.

סיכום

כפי שניתן לראות ממאמר זה, הענקת מונדיאל 2022 לקטאר הייתה החלטה שנויה במחלוקת מההתחלה. החום הקיצוני במדינה והיחס הלקוי למהגרי העבודה בענף הבנייה תרמו כולם לביקורת חריפה על ההחלטה. לא נראה סביר שפיפ"א תוכל לקיים את הבטחתה לקטאר לארח את הטורניר ב-2022. עם זאת, יש קריאות להעביר את הטורניר למדינה אחרת, מה שכנראה יגרום לבעיות עוד יותר. זו, אם כן, החלטה שעולם הכדורגל יעשה טוב אם יחשוב עליה, לפני שיחליט להעביר את גביע העולם ב-2022 למדינה אחרת.