איטליה - גמר גביע העולם הונגריה 1938

גמר גביע העולם בכדורגל ב-1938 נערך בין איטליה להונגריה ב-14 ביוני באצטדיון קומונלה בפירנצה, איטליה. זו הייתה הפעם הראשונה שגמר המונדיאל נערך מחוץ לאירופה. הונגריה הפכה לנבחרת השנייה שזוכה במונדיאל והיא הגיעה מפיגור כדי לנצח את איטליה 3 שערים מול 2. השער האחרון במשחק נחשב בדרך כלל לאחד השערים הגדולים בתולדות המונדיאל. למלחמת העולם הראשונה הייתה השפעה משמעותית על התפתחות הכדורגל בהונגריה, כמו על מדינות רבות אחרות באירופה. תחרויות כדורגל הושעו, מועדונים התפרקו ומשחקים בינלאומיים בוטלו עד 1923, אז התחדשו תחרויות הליגה. חידוש משחקי הליגה הוביל להתעוררות העניין בכדורגל, כמו גם לבניית אצטדיונים חדשים ברחבי הארץ.

יסודות מונדיאל 1938

איטליה - הונגריה גמר גביע העולם 1938 מונדיאל 1938 היה המהדורה הרביעית של הטורניר. הטורניר נערך באיטליה, הפעם הראשונה בה הטורניר נערך מחוץ לדרום אמריקה, והפעם הראשונה בה נערך באירופה. טורניר זה היה הראשון להשתמש בגביע גביע העולם, שהוזמן בשנת 1936. האומה המארחת זכתה בתואר, וניצחה את הונגריה 4-2 בגמר עם נבחרת ששיחקה רק משחק אחד בטורניר עם אותו הרכב. כמה הערות מעניינות על הטורניר. ראשית, אנגליה אפילו לא העפילה לטורניר, והולנד לא שיחקה בגלל מחאות על החלטת פיפ"א לקיים את הטורניר באיטליה, שם היה ידוע למשטרו הפשיסטי של מוסוליני בדיכוי האופוזיציה הפוליטית.

הדרך של איטליה לגמר

הדרך של איטליה לגמר גביע העולם ב-1938 הייתה מוזרה. הם לא העפילו לטורניר ואפילו לא היו אמורים להיות במונדיאל. המדינה המארחת איטליה קיבלה ביי לחצי הגמר כי היא הייתה המארחת. הם היו אמורים לשחק מול ספרד, שניצחה את משחקה בסיבוב הראשון והייתה הנבחרת שתעלה מול איטליה. אבל ספרד סירבה להזמנה להגיע לאיטליה ונסוגה, אז איטליה זכתה להתראות לגמר אפילו בלי לשחק משחק, וספרד נאלצה לוותר ונשלחה הביתה. היריבה הבאה של איטליה, אוסטריה, סירבה גם היא לשחק וגם היא נאלצה לוותר, כך שאיטליה עלתה לגמר כברירת מחדל. הם לא שיחקו משחקים אבל קיבלו את גביע המונדיאל. זה ישתנה בשנים מאוחרות יותר.

הדרך של הונגריה לגמר

הונגריה סיימה כסגנית אלופת שני במהדורות 1932 ו-1934 של גביע העולם. הם היו הפייבוריטים לזכייה בטורניר 1938 ועלו כל הדרך לגמר מבלי שנאלצו לשחק משחק אחד. בסיבוב הראשון הם הוגרלו לשחק, ולהביס, את הנבחרת שניצחה בשני המונדיאלים האחרונים, יוגוסלביה. בחצי הגמר הם הוגרלו מול המארחת, איטליה, שכאמור לעיל קיבלה פרידה לחצי הגמר ללא צורך במשחק. זה אומר שהונגריה שוב הייתה בגמר, אבל הפעם היא הייתה צריכה לשחק משחק. הם זכו לניצחון גדול ולהפוך לקבוצה השנייה שזוכה במונדיאל.

המשחק עצמו

במחצית הראשונה הונגריה שיחקה טוב, אבל איטליה הצליחה לכבוש ראשונה. הם כבשו שער שני במחצית השנייה. הונגריה פיגרה כעת בפיגור של שני שערים, ונראה היה שהיא לא תוכל לחזור. אבל אחרי השער השני, הונגריה התאחדה ושיחקה בנחישות. כשנותרו פחות מ-15 דקות לסיום המשחק, הם הצליחו להשיג שער ולקצץ ל-2-1. כשנותרו פחות מ-10 דקות לסיום, הונגריה כבשה שוב, והפעם השוותה ל-2:2. כשנותרו שניות בלבד לסיום המשחק, הונגריה קיבלה בעיטת עונשין. בעיטת הפנדל נלקחה, והכדור נבעט לשער. השופט שרק וסימן שהמשחק הסתיים. השריקה נשרה כשהכדור נכנס לשער. השחקנים, השופט והאנשים שצפו במשחק התבלבלו. השופט החזיק את השריקה בידו, אך השריקה לא נשרה. המשחק הסתיים לפני השריקה.

סיכום

במשחק שהוגדר כאחד הטובים ביותר בתולדות המונדיאל, הונגריה הגיעה מפיגור וניצחה את איטליה 3 שערים מול 2. נבחרת הונגריה שיחקה רק משחק אחד בטורניר עם אותו הרכב. הם ניצחו את יוגוסלביה בסיבוב הראשון ולאחר מכן השוו תיקו עם איטליה בחצי הגמר. המשחק בין איטליה להונגריה זכור לדקת הסיום ובשער המדהים שהשווה את המשחק ושלח את המשחק להארכה. הבלבול של הרגע האחרון נגרם מכך שהשופט שרק בטעות כשהכדור נכנס לשער.