אורוגוואי - ארגנטינה גמר גביע העולם הראשון 1930

במונדיאל 1930, אורוגוואי וארגנטינה היו שתי הפיינליסטיות. גמר המונדיאל הראשון נערך באצטדיון האולימפי באמסטרדם ב-13 ביולי 1930. באותו משחק גמר שנערך בפני 45,000 צופים, ניצחה אורוגוואי את ארגנטינה ב-4-2 שערים; יתר על כן, הוא סיים ללא הפסד באותו טורניר. מאמר זה מספר לך על גמר גביע העולם של אורוגוואי נגד ארגנטינה 1930 והשפעתו על הכדורגל העולמי.

זוכה מונדיאל 1930: אורוגוואי נגד ארגנטינה

אורוגוואי ניצחה בגמר את ארגנטינה וזכתה במונדיאל הראשון אי פעם בשנת 1930. אורוגוואי ניצחה את הגמר 4-2 והייתה לנבחרת הראשונה שזוכה במונדיאל. ארגנטינה הגיעה לגמר אבל הפסידה במעט לאורוגוואי וזו הסיבה שהיא סגנית האלופה. המשחק נערך באצטדיון האולימפי באמסטרדם לעיני 45,000 צופים. זו הייתה הפעם הראשונה שהמונדיאל נערך מחוץ לדרום אמריקה, וזו הייתה הצלחה גדולה. פיפ"א החליטה לארח את הטורניר כל ארבע שנים בשנת 1930. המשחק היה אינטנסיבי מאוד והוכרע על פנדל מאוד שנוי במחלוקת.

מחצית: אורוגוואי 1 - ארגנטינה 0

המחצית הראשונה של המשחק הייתה מאוזנת מאוד ולא נראתה שערים. השער הראשון הגיע לאורוגוואי בדקה ה-39 כאשר אלברטו זימברובסקי מצא את הרשת. תוצאת הכדורגל הייתה 1-0 לאורוגוואי בהפסקה.

תוצאה סופית: אורוגוואי 4 - ארגנטינה 2

אורוגוואי השיגה שער שני מיד לאחר ההפסקה כשגיירמו מורלן כבש בבעיטה חופשית. ארגנטינה השיגה שער בדקה ה-58 כאשר חוסה מנואל מורנו כבש מפנדל. השער השלישי של אורוגוואי הגיע בדקה ה-68 כאשר אנריקה שיאפינו כבש בבעיטה חופשית. אורוגוואי השיגה את השער הרביעי שלה בדקה ה-76 כשפדרו צ'אה כבש בהתקפת נגד. תוצאת הכדורגל הייתה 4-2 לאורוגוואי בסיום המשחק.

השפעת המשחק

הגמר הראשון היה הראשון מבין קלאסיקות רבות בין שתי הענקיות הללו מדרום אמריקה. בתור שתי הנבחרות הטובות בטורניר, חצי הגמר בין אורוגוואי לברזיל היה קרב זועם שירד לדקות האחרונות. אורוגוואי, שסיימה במקום השני בטורניר הפתיחה ב-1930, הגיעה לגמר כשהביסה את ארגנטינה המארחת 4-2. בגמר באורוגוואי הגיעו מפיגור כדי להביס את ארגנטינה, שלא תפסיד עוד משחק במונדיאל עד 1970. המשחק זכור מסיבות רבות. זו הייתה הפעם הראשונה ששתי קבוצות דרום אמריקאיות התמודדו על התואר. זו הייתה גם הפעם הראשונה ששתי קבוצות מאותה יבשת שיחקו בגמר.

אחרי

לאחר המשחק, תומכי ארגנטינה כל כך נסערו מהתבוסה שהם הרסו את המושבים באצטדיון. נבחרת ארגנטינה עזבה את הארץ בחשש לחייהם. אורוגוואי המשיכה לארח את המונדיאל הבא ב-1950, וגם זכתה בזה. בגלל המצב הפוליטי באותה תקופה, הם לא הצליחו לארח את הטורניר הבא ב-1954. במקום זאת, המונדיאל הלך לשווייץ, שם הם היו המארחים. כשהמונדיאל חזר לדרום אמריקה ב-1958, אירחה אותו ברזיל. לאחר 1958, המונדיאל יתארח מחוץ לאירופה או דרום אמריקה במקרים נדירים מאוד, ולעולם לא יותר מפעם אחת מחוץ לשני המקומות הללו.

מי היה איש המשחק?

איש המשחק במשחק הזה נחשב גיירמו מורלן. הוא כבש את השער הראשון של אורוגוואי ושיחק תפקיד חשוב מאוד בהעפלה הנבחרת לגמר. מורלן היה קשר הגנתי ששיחק בנבחרת אורוגוואי. הוא היה חלק מרכזי בנבחרת שזכתה במונדיאל 1930 באורוגוואי. הוא שיחק בשלושת המשחקים הראשונים של הטורניר אך החמיץ את הגמר בגלל פציעה. הוא היה חלק מרכזי בנבחרת שזכתה באולימפיאדת 1928 ובמדליית הכסף באולימפיאדת 1928. מורלן היה חלק מרכזי בנבחרת שזכתה במונדיאל 1930. הקבוצה ירדה 1-0 במחצית, אך כבשה שני שערים במחצית השנייה. אורוגוואי תמשיך לנצח את המשחק 4-2 לאחר גמר אינטנסיבי מאוד. מורלן היה חלק מרכזי בנבחרת שזכתה במונדיאל 1930.

סיכום

גמר המונדיאל הראשון היה בין אורוגוואי לארגנטינה בשנת 1930. באותו משחק גמר שנערך לפני 45,000 צופים, אורוגוואי ניצחה את ארגנטינה ב-4-2 שערים; יתר על כן, הוא סיים ללא הפסד באותו טורניר. מאמר זה מספר לך על גמר גביע העולם של אורוגוואי נגד ארגנטינה 1930 והשפעתו על הכדורגל העולמי. הגביע התחיל מסורת נהדרת של 4 שנים שצופים בה תומכים בכל העולם.